Турската лира драматично падна минатиот месец по шокантната одлука на претседателот Реџеп Таип Ердоган да го отпушти гувернерот на централната банка, Наци Агбал. Турција сега има четврт гувернер за помалку од две години, а лирата изгуби половина од вредноста по валутната криза во 2018 година, пренесува сајотот пари.ком.мк.

Инфлацијата достигна максимум во шест месеци во март од 16,19%, што е далеку над целта од 5%, а невработеноста останува висока, 12,2%.

Најновите економски превирања доведоа до зголемување на трговијата со криптовалути во земјата, со што инвеститорите се надеваат дека ќе профитираат од митингот на Bitcoin и засолниште против инфлацијата.

Според пребарувањата на Гугл, зборот “криптовалута” е далеку најбаран термин во изминатиот период. Гувернерот, кој ја презеде функцијата во ноември, наводно бил во расправија со претседателот во врска со зголемувањето на каматните стапки, спротивно на мејнстримското економско размислување, турскиот лидер постојано повторуваше дека верува дека високите каматни стапки предизвикуваат инфлација.

Искачувањето на биткоин до нов рекорд од нешто помалку од 62.000 американски долари (или повеќе од 44.000 фунти) забележа раст на интересот за дигиталната валута ширум светот. Инвеститорите и компаниите го прифатија средството што се појавува и покрај предупредувањата за неговата нестабилност.