Во последните 24 часа се направени 3.073 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 19, Радовиш – 5, Прилеп и Кичево – по 4, Куманово – 3, Струмица, Битола и Гостивар – по 2, Неготино, Охрид, Струга, Гевгелија и Берово – по 1.

Регистрирани се 147 оздравени пациенти од:

Скопје – 73, Куманово – 18, Прилеп – 17, Струмица, Штип и Кочани – по 5, Битола и Велес – по 4, Виница – 3, Неготино и Пробиштип – по 2, Радовиш, Гостивар, Тетово, Кавадарци, Ресен, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 14 починати лица: 8 лица од Скопје (56г,61г,69г,70г,71г,79г,79г и 85г), по 2 лица од Гостивар (62г и 70г) и Кичево (59г и 83г) и по едно лице од Куманово (84г) и Тетово (60г).

Од пријавените, 6 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

Направени се 3.073 тестови преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-115, ЦЈЗ Тетово–16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–18, МАНУ-144, Жан Митрев (Филип Втори)-135, Авицена-315, Биотек-376, Систина-200, лабораторија Лаор-418, Синлаб-45, Ремедика-41, Плодност–34, Генеа–12, Никоб лаб-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 630.

Досега во земјата се направени вкупно 782.654 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.117, бројката на оздравени пациенти е 147.190, на починати е 5.356, а бројот на активни случаи изнесува 2.571.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68432, Активни 1025

Куманово 8809, Активни 235

Прилеп 8287, Активни 104

Тетово 7207, Активни 101

Битола 6288, Активни 179

Велес 5466, Активни 61

Гостивар 5166, Активни 41

Кавадарци 5151, Активни 30

Охрид 4995, Активни 181

Штип 4956, Активни 44

Струмица 4108, Активни 65

Струга 2980, Активни 66

Кочани 2785, Активни 40

Кичево 2554, Активни 75

Гевгелија 2190, Активни 24

Неготино 2184, Активни 20

Свети Николе 1522, Активни 32

Ресен 1234, Активни 33

Крива Паланка 1219, Активни 6

Радовиш 1155, Активни 58

Берово 1028, Активни 2

Делчево 971, Активни 24

Дебар 939, Активни 5

Виница 880, Активни 37

Пробиштип 789, Активни 8

Валандово 665, Активни 3

Богданци 494, Активни 3

Крушево 489, Активни 21

Демир Хисар 397, Активни 17

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 373, Активни 15

Македонски Брод 359, Активни 3

Пехчево 268, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 12

Дојран 132, Активни 0