Направени се 2.831 тестирања, а регистрирани се 298 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 145, Кавадарци – 23, Прилеп – 17, Битола – 14, Кичево – 13, Штип, Охрид и Струмица – по 9, Куманово и Ресен – по 8, Тетово – 6, Гевгелија – 5, Велес , Кочани и Радовиш – по 4, Крива Паланка, Виница и Валандово – по 3, Делчево и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Неготино, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 335 оздравени пациенти од: Скопје – 165, Битола – 25, Кавадарци – 22, Прилеп – 15, Кочани – 12, Куманово и Охрид – по 10, Ресен и Радовиш – по 9, Велес – 8, Штип – 7, Тетово, Крива Паланка и Делчево – по 6, Демир Хисар – 5, Берово – 4, Кичево -3, Гостивар, Неготино и Македонска Каменица – по 2, Струмица , Гевгелија, Виница, Пробиштип, Крушево , Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: по едно починато лице од Прилеп (60г), Велес (68г) , Скопје (69г), Кратово (55г), Демир Хисар (57г) и Охрид (55г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 09.12-12.12.2021 година. Починатите лица се од Битола (2), Кочани (1) и Велес (1). Починатите лица се на возраст од 77г до 85г. Од пријавените починати лица, 3 се починати во домашни, а едно лице во болнички услови.

Направени се 2.831 тестови преку: ИЈЗ-306, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–9, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-82, Авицена-131, Биотек-131, Систина-63, лабораторија Лаор-92, Синлаб-35, Ремедика-14, Плодност–40, Генеа-8, Никоб лаб-205, ВФВ Медикал-47, Ели Медика-39, Ројал Медика–22, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.142.

Досега во земјата се направени вкупно 1.512.496 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.467, бројот на оздравени пациенти е 207.238, на починати е 7.778, а бројот на активни случаи изнесува 5.451.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 96601, Активни 2625
Куманово 13036, Активни 156
Тетово 11388, Активни 87
Прилеп 10543, Активни 363
Битола 9023, Активни 435
Гостивар 8081, Активни 19
Велес 7421, Активни 167
Кавадарци 7250, Активни 265
Штип 6679, Активни 104
Охрид 6638, Активни 215
Струмица 6209, Активни 128
Кичево 4279, Активни 75
Кочани 4074, Активни 84
Струга 3916, Активни 27
Гевгелија 2856, Активни 85
Неготино 2606, Активни 53
Свети Николе 2141, Активни 45
Крива Паланка 1931, Активни 55
Ресен 1787, Активни 52
Радовиш 1784, Активни 58
Берово 1472, Активни 33
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1444, Активни 75
Виница 1168, Активни 14
Пробиштип 1132, Активни 21
Валандово 989, Активни 53
Кратово 784, Активни 19
Богданци 661, Активни 30
Демир Хисар 626, Активни 32
Крушево 598, Активни 22
Македонски Брод 515, Активни 17
Македонска Каменица 426, Активни 25
Демир Капија 426, Активни 1
Пехчево 355, Активни 5
Дојран 172, Активни 6, информираат од МЗ.