Лидерот на босанските Срби Милорад Додик синоќа на мрежата Х (поранешен Твитер) ја коментираше ситуацијата на Косово, велејќи дека целосно го поддржува Вучиќ и неговото коректно и правилно управување со кризата.

„Целосно го поддржувам претседателот Александар Вучиќ и раководството на Србија во одмереното и правилно управување со оваа кризна ситуација на Косово. Сите овие настани го покажуваат лицемерието на меѓународната заедница, која ги поддржува потезите на Албин Курти да ги обвинува Србите и Србија за ситуацијата на Косово.

Верувам дека најавените мерки што ќе ги преземе раководството на Србија ќе бидат во интерес на мирот и стабилноста на Србија и на српскиот народ.

Го поддржувам нашиот народ на Косово кој трпи голем ужас и знам дека е тешко да се остане ладен и смирен, но во овој момент тоа е неопходно.

Изразувам сочувство до семејствата на загинатите во конфликтите на Косово“, напиша Додик.