Инцидентот се случил кога бунтовниците Хути лансирале проектил од Јемен, кој потоа паднал на училиште во Асирија, објави саудиската новинска агенција.

Како што понатаму наведуваат, се покажа дека проектилот всушност бил беспилотно летало, додаде СПА, цитирајќи ја дирекцијата на силите за цивилна одбрана.