Руските војници во четвртокот на 16 март убиле двајца жители на регионот Донецк и раниле уште осуммина. Ова го изјави Павло Кириленко, шеф на регионалната воена управа на Донецк во објава на Телеграм, пренесува Укринформ.

„На 16 март Русите убија двајца жители на регионот Донецк: во Торецк и во селото Краснохоривка. Уште осум лица во регионот беа ранети“, напиша тој.

Во моментов е невозможно да се утврди точниот број на жртви во Мариупол и Волноваха.

На 16 март, руските војници го гранатираа регионот на Донецк со артилерија и повеќе ракетни фрлачи Ураган, при што загина едно лице, а седум други беа повредени, меѓу кои и еден странски доброволец.