Еве што треба да знаете за кафето:

Негативни ефекти:

Не е пожелно да се пие кафе на празен стомак, бидејќи кафето предизвикува синтеза на хормонот холецистокинин, што предизвикува варење. И ако стомакот е празен, тогаш нема што да се вари – како резултат на тоа, постои ризик од металоиди и симптоми на гастритис.

Кафето има тенденција да ја зголеми киселоста во стомакот, крвниот притисок и нарушувањата на спиењето.

Конзерванси во кафето негативно влијаат на метаболизмот и предизвикуваат развој на целулит.
Заживувачкиот ефект на кафето еден час по пиењето на пијалокот дава ефикасност. И по уште еден час, може да се чувствувате поспано.

Кафето не се препорачува за жени за време на бременост и доење. Кофеинот ја преминува плацентата, предизвикувајќи намалување на железото (Fe) и други минерали во мајчиното млеко.
Кафето предизвикува зависност, а прекумерното пиење доведува до дехидрација.

Позитивни ефекти:

Кафето содржи антиоксиданси кои ги отстрануваат слободните радикали од телото. Овие антиоксиданси се борат против малигни неоплазми, одредени срцеви патологии, дијабетес мелитус и паркинсонизам.
Кафето помага да се ослободите од главоболката со проширување на крвните садови во мозокот.

Што се случува кога пиете кафе секој ден?

Зошто не се препорачува да пиете кафе откако ќе се разбудите наутро?

Хормонот кортизол се синтетизира од телото во текот на денот, помагајќи ни да се разбудиме наутро и да заспиеме навечер. Утрото, нивото на кортизол е највисоко, и со пиење кафе во тоа време, ќе ја блокираме синтезата на овој хормон, и по некое време, будењето ќе биде потешко. Производството на кортизол се јавува од 6 до 9 часот наутро, а максималното се случува од 8 до 9 часот наутро, така што оптималното време за шолја кафе е 10 часот наутро или после ручек.

Што се случува ако престанете да пиете кафе?

Телото подобро ќе ги апсорбира витамините!

Кофеинот го уништува витаминот Б, ја намалува концентрацијата на минерали како железо, калциум, цинк, итн.

Само 1 шолја кафе ја одложува апсорпцијата на калциум за 3 часа. Покрај тоа, кофеинот го исфрла минералниот калциум од телото, а коскеното ткиво станува кршливо.