Повик за почит на договорот

Портпаролот на Европската комисија за Еурактив вели дека Скопје и Атина треба да го почитуваат договорот за промена на името од 2018 година. Тој нагласи дека Договорот од Преспа мора да го спроведат сите страни.

„Добрососедските односи и регионалната соработка остануваат клучни за процесот на проширување. Постојните билатерални договори треба да се спроведуваат со добра волја од сите страни, вклучително и Договорот од Преспа меѓу Северна Македонија и Грција“, рече тој.

Дипломатска криза на повидок?

Нова дипломатска криза меѓу двете земји избувна откако новата претседателка Гордана Силјановска-Давкова, која потекнува од десничарската партија ВМРО-ДПМНЕ, рече Македонија на заклетвата наместо „официјалното име“ Северна Македонија. Северна треба да се применува како уставно име по Договор за промена на името со Грција од 2018 година, инаку познат како Договор од Преспа.

Реакции од Европа и САД

Инцидентот предизвика реакции низ Европа и САД, при што многумина изразија страв од обновување на спорот, кој се смета за отворена рана за балканскиот регион.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,  изјави дека ќе ја нарекува својата земја како што сака и ја повика Грција да поднесе жалба до Меѓународниот суд на правдата, како што е предвидено во член 19 од Договорот, доколку тој смета дека со тоа се прекршува Договорот од Преспа. Со овој потег лидерот на ВМРО-ДПМНЕ јасно ги постави црвените линии на владата предводена од неговата партија. За разлика од неговите претходници од СДСМ и ДУИ, Мицкоски јасно ги штити црвените линии на Република Македонија.

Последици по Договорот од Преспа

Договорот од Преспа го отвори патот за Северна Македонија да влезе во НАТО и да ги започне преговорите за пристап во ЕУ, но поради неодамнешните случувања, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис се закани дека ќе стави вето на патот на Северна Македонија кон ЕУ доколку Скопје не го почитува договорот за промена на името.

Мицотакис се закани со ратификација на преговорите

Грчкиот лидер, исто така, нагласи дека трите протоколи за соработка кои се во тек, кои се дел од договорот од Преспа, а кои владејачката партија го избегна тоа поради противењето на некои тврдокорни во нејзините редови, нема да поминат низ парламентот.

Протоколите, кои се дел од Договорот од Преспа, се однесуваат на одговорноста на Грција во однос на контролата на воздушниот простор на Северна Македонија и му обезбедуваат на Скопје обука и знаење за прашањата на ЕУ.