– Втора недела по ред гледаме пад на бројот на инфицирани и починати. Но, во исто време, но и понатаму е загрижувачка ситуацијата во голем број држави. Ковид-19 е далеку од крајот, истакна Гебреисус.

Од почетокот на пандемијата во светот со Ковид-19 се заразени 164.028.494 луѓе од кои 3.398.067 починале, а оздравеле 142.640.911 лица.