Покрај тоа, Ешлер го повика и својот омилен фудбалски клуб „Баерн Минхен“, да им даде (повеќе) пари на жртвите. Досега тимот, заедно со колегите од Келн и гигантот „Дојче Телеком“, даруваше 100.000 евра за жртвите преку организацијата.

– Не бидете воздржани. Знам дека не сте такви и давате многу пари во добротворни цели. Но, во сегашната ситуација, мора да „копнете подлабоко во џебот”, инсистира тој.

Бројот загинати од разорните поплави во Германија надмина 141 лица.

Пензионерот од Минстер е познат по својата дарежливост. Во април годинава тој ѝ донираше 750.000 евра на Зоолошката градина во Мунстер и купи карти за зоолошката за 33.333 деца. Овие донации ги дал заради ветувањето што ѝ го дал на својата покојна сопруга да се грижи за деца и животни.

Во меѓувреме, „Баерн“ го прифати предизвикот и ја зголеми донацијата за поплавените на 1,1 милиони евра. Се подготвува и хуманитарен натпревар со „Шалке 04“ во „Фелтинс арената“.