На 14.05.2021 околу 06.00 часот во СВР Велес било пријавено дека во 05.50 часот во дворот од семејната куќа во с.Виничани бил пронајден починат А.Т.(72) од с.Виничани.

Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт, а увид извршила екипа на СВР Велес.

По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било предадено на обдукција.