По посета на Приштина, вицепремиерот во владата на СДСМ и ДУИ, Артан Груби, утре ќе престојува во официјална посета на Тирана, информираа денеска од неговиот Кабинет.

Според најавите, исто како и во Приштина, така и во Тирана, Груби ќе побара од тамошните лидери да упатат повик кон Албанците од дијаспората да се регистрираат на пописот во Македонија.

Со тоа, бројката на лица од дијаспората кои се попишале надмина сто илјади.

Diaspora në krye të detyrës 👏👏👏

23.000 qytetarë të regjistruar në 24 orët e fundit, gjithësej 122.500 ❤️

REGJISTROHU:…

Posted by Artan Grubi on Monday, March 22, 2021