Според италијанскиот весник, 39-годишниот напаѓач кој закрепна од повредата на Ахиловата тетива, е ангажиран да тренира одделно од општата група. Швеѓанецот нема да може да учествува на натпреварот од Лигата на шампионите и ќе се врати во тимот по меѓународната пауза.

Натпреварот од 2. коло од групната фаза на Лигата на шампионите Милан – Атлетико ќе се одигра утре (28 септември), на стадионот „Сан Сиро“ во Милано.

Во првото коло, Милан загуби од Ливерпул со 3:2, додека Атлетико Мадрид одигра 0:0 со Порто.