Аргентинецот одлучи да остане во тимот, објави новинарот на „BeIN Sports“, Ашраф Бен Ајад.

Претходно, постојано се шпекулираше дека 33-годишниот фудбалер може да се пресели во ари Сен-Жермен и Манчестер сити.

Меси оваа сезона одигра 35 натпревари во шпанската Ла Лига, постигна 30 гола и направи девет асистенции.