Илјадници демонстранти во Тел Авив побараа оставка од Нетанјаху.

„Мораме да ја смениме владата, да одиме на избори веднаш или со „гласање недоверба“, а за тоа ни треба мнозинство од 61 член на Кнесетот“, вели Елан Нисим, демонстрант.

Тоа е последното нешто што му е потребно на Израел сега-категоричен Нетанјаху. Решителноста да ги исполни целите на војната, става во ризик над милион цивили кои нашле прибежиште во Рафах. И покрај апелите од САД за преиспитување на одлуката, израелските воздушни напади продолжуваат.

„Ние сме од Кан Јунис. Дојдовме во Рафах. Сега го напаѓаат, се враќаме назад. Состојбата е катастрофална“, рече Џабер Чишта, раселен.

„Сметавме дека овде е безбедно, но тие нè преселуваат. Влегуваат во Рафах. Не знаеме каде одиме“, рече Шадија Ал-Фара, раселена.

Египет го предупреди Израел да не ги турка цивилите преку границата доведувајќи го во прашање мировниот договор од 79-та.

„Оние кои ги разбираат сложеноста и опасностите поврзани со тоа, не само да дадат поддршка со реторика, туку јасно да укажат дека ќе има последици за каква било форма на раселување“, изјави Самех Шукри, министер за надворешни работи на Египет.

Хуманитарната криза од војната во Појасот Газа принуди раселување на речиси 80 насто цивили.