Според првичните информации во авионот имало 22 патници, вклучувајќи и едно дете и шест членови на екипажот.

-Комуникацијата со Ан-26 кој летал на Камчатка од Петропавловск кон селото Плана е прекината . Авионот не слетал, соопшти Тасс повикувајќи се на извори од обвинителството за транспорт.

Компанијата „Камчатка авио линија“ наведе дека падот на авионот се уште не е потврден.