Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против 32-годишен италијански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа според член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, како што информираат од ОЈО, на 23 април годинава, при проверка на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, употребил лажна исправа – фалсификуван ПЦР тест за SARS-CoV-2 вирусот.

-Иако знаел дека не се тестирал во наведената лабораторија и дека таков сертификат не е издаден на негово име, тој го употребил документот како вистинит со намера да отпатува од земјава, велат од ОЈО.​