Премиерот Нафтали Бенет, министерот за внатрешни работи Ајелет Шакед, министерот за здравство Нитзан Хоровиц и министерот за транспорт Мерав Михаели вчера направија инспекциска посета на аеродромот Бен Гурион, поттикнат од влошувањето на ситуацијата во последните неколку ден . Министерството за здравство објави дека во понеделникот имало 125 проверени нови случаи на заболување, што се споредува со 48 во претходната недела

По обиколката на аеродромот, Бенет истакна дека Индиската варијанта е опасна по државата.

– Индиската варијанта рапидно се шири во многу земји, со стапка на инфекција поголема од она што го видовме порано. За жал, гледаме почеток на епидемија и во Израел. Оваа варијанта има стапка на инфекција далеку поголема од онаа на оригиналниот коронавирус. Исто така, инфицира луѓе кои биле вакцинирани со вакцината Пфајзер. Вакцинацијата има значителен ефект, но сепак е можно да се заразите. Видовме деца како се хоспитализирани во Велика Британија како добро, поради што тие го третираат ова како нова епидемија.

Тој упати апел до граѓаните да не патуваат во странство доколку тоа не е нужно.

– Го замолувам секој што не треба да патува во странство да не го стори тоа. Ова не е наредба, туку барање. Свесни сме за желбата да летаме во странство во текот на летото. Инфекцијата во Бинјамина потекнува од патувањето на Кипар, што е не е црвена земја. Може да има значителни промени во политиката за влез и напуштање на Израел. Моја препорака: не резервирајте одмори во странство. 

Премиерот повика на сите деца од 12 години да се вакцинираат што е можно поскоро.

– Сите индикации од Израел и од целиот свет се дека опасноста од заразување со Ковид-19 е неспоредливо полоша од ризикот од вакцината. Има огромна количина лажни вести. Ние дејствуваме врз основа на наука и факти. Јас сум одејќи да ги вакцинирам моите деца, министерката за внатрешни работи веќе ги вакцинираше своите деца, рече тој.

Повеќето од вакцините кои Израел ги има се со рок на траење до крајот на јули, па затоа Бенет нагласи дека е од исклучива важност невакцинираните да ја примат првата доза до 9 јули.

– Вакцинацијата не тече во најдобар ред, вакцинираме само по 2.000 на ден. Ги повикувам родителите веднаш да излезат и да ги вакцинираат своите деца. Јас ќе ги вакцинирам моите утре. И препорака, а не наредба: Ајде повторно да носиме маски на затворено, рече Бенет.