Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден, во периодот од 07:00 до 11:00 часот, на територијата на Република  Македонија спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи. При контролата санкционирани се 87 возачи, од кои 27 на територија на СВР Тетово, 14 на територија на СВР Скопје …

Од МВР информираат дека ќе продолжат со засилените акциски контроли и апелираат до возачите секогаш да ги пропуштаат пешаците, односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

-Апелираме и до пешаците да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, да придонесеме за побезбедни сообраќајници, се наведува во соопштението од МВР.