Земјата е на удар на нов бран на Ковид-19, а властите тоа го препишуваат на заразната Делта варијанта, пренесува Ројтерс.

Некои научници сугираа дека во минатите денови, сепак, бројот на нови случаи почнал да опаѓа, барем во Москва.