Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.876 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 99, Велес и Кочани – по 14, Кавадарци – 12, Штип – 11, Свети Николе – 8, Куманово – 6, Охрид – 5, Струмица – 4, Прилеп, Виница и Пробиштип – по 2, Гостивар, Гевгелија, Радовиш, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1 .

Регистрирани сe 523 оздравени пациенти од: Скопје – 153, Охрид – 98, Струга – 73, Куманово – 28, Кочани – 19, Велес и Штип – по 18, Тетово – 17, Кичево – 14, Кавадарци – 13, Битола – 12, Струмица – 10, Свети Николе – 7, Прилеп, Гостивар и Крива Паланка – по 5, Пробиштип, Берово и Валандово – по 4, Виница, Гевгелија, Радовиш и Кратово – по 3, Неготино, Ресен, Дебар и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 75г, 79г, 79г, и 79г), по едно починато лице од Куманово (73г), Кочани (90г), Велес (83г), Прилеп (70г), Свети Николе (63г), Охрид (78г) и Крива Паланка (79г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 29.09.2021 до 03.10.2021 година. Починатите лица се по едно лице од Скопје, Струмица и Гевгелија, на возраст од 69 до 86 години. Од пријавените лица еден е починат во болнички услови а 2 лица се починати во домашни услови.

Направени се 1.876 тестови преку: ИЈЗ-378, ЦЈЗ Скопје-22, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-6, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–136, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-60, Биотек-104, Систина-59, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-248, ВФВ Медикал-7, Ели Медика-18, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 1.301.702 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 192.654 бројката на оздравени пациенти е 174.148, на починати е 6.719, а бројот на активни случаи изнесува 11.787.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 83902, Активни 5496

Куманово 11506, Активни 995

Тетово 10828, Активни 892

Прилеп 9085, Активни 309

Гостивар 7959, Активни 450

Битола 7113, Активни 254

Велес 6280, Активни 347

Охрид 5983, Активни 486

Кавадарци 5960, Активни 230

Штип 5764, Активни 225

Струмица 5749, Активни 267

Кичево 3984, Активни 395

Струга 3795, Активни 312

Кочани 3292, Активни 159

Гевгелија 2423, Активни 86

Неготино 2319, Активни 36

Свети Николе 1911, Активни 111

Ресен 1537, Активни 80

Радовиш 1526, Активни 87

Дебар 1449, Активни 106

Крива Паланка 1441, Активни 89

Берово 1209, Активни 17

Делчево 1124, Активни 68

Виница 1037, Активни 50

Пробиштип 918, Активни 32

Валандово 819, Активни 20

Кратово 578, Активни 59

Богданци 552, Активни 18

Крушево 529, Активни 22

Македонски Брод 472, Активни 29

Демир Хисар 445, Активни 30

Демир Капија 411, Активни 5

Пехчево 313, Активни 3

Македонска Каменица 301, Активни 21

Дојран 140, Активни 1