Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 341, Прилеп – 59, Куманово – 41, Велес – 37, Гостивар, Битола и Охрид – по 26, Кавадарци – 23, Тетово – 18, Штип – 17, Кочани – 16, Неготино и Дебар – по 11, Гевгелија – 10, Струмица – 9, Струга – 7, Свети Николе, Ресен и Виница – по 5, Македонска Каменица – 3, Кичево, Богданци, Демир Капија и Дојран – по 2, Радовиш, Делчево, Берово и Валандово – по 1.

Регистрирани се 11 оздравени пациенти (ова не е целосната бројка на оздравени лица во изминатите 24 часа,поради апдејтирање на софтверот, вкупниот број на оздравени од изминатото деноноќие ќе биде прикажан во утрешната статистика) од: Тетово – 3, Скопје и Штип – по 2, Велес, Битола, Кочани и Пробиштип – по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 8 пациенти од Скопје (85г,82г,78г,76г,75г,74г,45г,39г), по 4 пациенти од Прилеп (71г,70г,70г,64г) и Куманово (81г,69г,62г,56г), 3 пациенти од Кавадарци (70г,67г,58г), по 2 пациенти од Гостивар (67г,64г), Битола (75г,67г), Велес (71г,51г) и Неготино (73г,71г) и по едно починато лице е пријавено од Тетово (59г), Охрид (70г), Кочани (74г), Кичево (74г), Гевгелија (66г) и Берово (69г). Од пријавените 33 лица, сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.763 тестови преку: ИЈЗ-738, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-99, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-30, Жан Митрев (Филип Втори)-151, Авицена-356, Биотек-304, Систина-340, лабораторија Лаор–341, Синлаб-34, Ремедика-23, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 281.

Досега во земјата се направени вкупно 615.457 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.938, бројката на оздравени пациенти е 104.356, на починати е 3.675, а бројот на активни случаи изнесува 18.907.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 56744, активни 9490

Прилеп 6905, активни 1085

Куманово 6666, активни 817

Тетово 6216, активни 572

Гостивар 4462, активни 482

Кавадарци 4361, активни 742

Велес 4373, активни 693

Битола 4261, активни 659

Штип 4188, активни 428

Охрид 4051, активни 732

Струмица 3189, активни 323

Струга 2640, активни 205

Кочани 2205, активни 239

Кичево 1959, активни 154

Неготино 1886, активни 441

Гевгелија 1775, активни 393

Свети Николе 1248, активни 116

Крива Паланка 1046, активни 113

Ресен 981, активни 156

Радовиш 878, активни 112

Дебар 846, активни 51

Делчево 835, активни 99

Берово 812, активни 114

Пробиштип 672, активни 91

Виница 592, активни 59

Валандово 494, активни 77

Крушево 430, активни 138

Богданци 399, активни 81

Демир Капија 349, активни 82

Кратово 326, активни 31

Демир Хисар 322, активни 48

Македонски Брод 292, активни 37

Пехчево 224, активни 28

Македонска Каменица 201, активни 8

Дојран 110, активни 11

Од почетокот на пандемијата па се досега како последица на Ковид-19 починаа 3.675 граѓани.