Кралот на криптовалутите“ До Квон (Хјеонг До Квон) и неговиот деловен партнер Чанг Џун (Хон Чанг Џун) беа осудени во Основниот суд во Подгорица на по четири месеци затвор за фалсификување патни исправи.

Тие ќе останат во екстрадиционен притвор, бидејќи Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави бараат нивна екстрадиција, поради измама со неколку десетици милијарди евра преку криптовалути.

Нивниот бранител Горан Родиќ на новинарите им рече дека по жалбата на пресудата ќе одлучува само кога ќе ја добие писмено.

„Со оглед на нивната специфична ситуација, дека им е одреден екстрадиционен притвор, по консултација со нашите клиенти ќе одлучиме по жалбата. Судијата најави дека пресудата ќе биде донесена во рок од 30 дена.

Апсењето на До Квон го привлече вниманието на светската јавност, бидејќи тој е еден од најбараните лица кој е обвинет за измама од околу 40 милијарди долари преку криптовалути. Минатата година беше издаден црвен налог за Do Kwon откако неговите криптовалути пропаднаа на пазарот.

Црногорскиот суд му одреди екстрадициски притвор на До Квон по барањето на Јужна Кореја за негова екстрадиција. До Квон е баран и од Соединетите Американски Држави.

Адвокатот Родиќ не можеше да прецизира дали и во која земја ќе бидат екстрадирани До Квон и Чанг Јун:

„Се уште е рано да се зборува за екстрадиција. Добивме известување од судот дека утре треба да се запознаеме со документите за екстрадиција. Дури потоа ќе можеме да зборуваме за тоа.

Дали престојот на Квон во притвор во Подгорица доведе и до политичка афера во која меѓународниот бегалец испрати писмо до премиерот Дритан Абазовиќ во кое изјави дека го познава Милојко Спајиќ, лидерот на Движењето Европа сега, кој е кандидат за идниот мандат за состав на новата влада.

Сè се случи пред парламентарните избори кои се одржаа на 11 јуни, кога Абазовиќ и неговите сопартијци покренаа сомнеж дека Движењето на Спајиќ е незаконски финансирано од крипто заедницата.

Поради писмото на До Квон се одржа вонредна седница на Советот за национална безбедност. Спајиќ остро ги отфрли обвинувањата на Абазовиќ и го обвини за злоупотреба на институциите и најави дека нема да разговара за формирање владејачка коалиција со партијата на Абазовиќ.

Специјалниот обвинител го испрашуваше До Квон во врска со писмото во кое го споменува Спајиќ, но Јужнокорејецот негираше дека финансирал некоја партија во Црна Гора, дури ни на Спајиќ.