Летонскиот премиер Крисјанис Каринс, лидер на централнодесничарската партија Ново единство, денеска изјави дека ќе се повлече оваа недела откако другите двајца членови на неговата владејачка коалиција ја отфрлија реконструкцијата.

Каринс на Икс, претходно на Твитер, рече дека другите две партии – конзервативната Национална алијанса и центристичката Обединета листа – ја „блокираат работата насочена кон благосостојба и економски раст“.

Каринс (56) планираше да остане премиер откако најави нова рунда коалициски преговори, но двајца коалициски партнери рекоа дека тоа е против уставот на Латвија, објави Baltic News Service.

Летонската телевизија објави дека Каринс, родена во Вилмингтон, Делавер, побарала од Њу Единство да предложи нов кандидат за премиер и дека тој нема да биде лидер на идната влада, пренесува Бета-АП.

Каринс рече дека во четврток ќе поднесе оставка до претседателот Едгарс Ринкевич.

По општите избори одржани во октомври минатата година, трите партии потпишаа договор за формирање коалициска влада во декември.

Заедно тие имаат 54 места во Сеима, латвискиот парламент со 100 места.

Каринс во петокот ја објави својата намера да стави крај на сегашната владејачка коалиција и да формира нова, откако двете партии ги отфрлија неговите предлози за реконструкција и ревидираните приоритети.

Летонија и нејзините балтички соседи Естонија и Литванија се тешко погодени од енергетската криза поради нивната зависност од рускиот гас.

Трите земји го прекинаа увозот на природен гас од Русија по нејзината инвазија во февруари 2022 година, а Латвија сега најмногу се потпира на сопствените резерви на гас и увозот од Литванија.