Министерот за правда Кренар Лога се надева дека Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција во земјава. Сепак, тој изјави дека е рано да се разговара за ова прашање бидејќи не се исцрпени сите правни лекови. Тој предвидува дека Турција ќе ги разгледа нашите барања во претстојната недела во тековниот процес.

„Рано е да се разговара за било што, како што споменавме пред два дена. Очекуваме релативно брзо да биде испратен во Македонија, но треба да видиме дали ќе ги искористи сите правни лекови и дали турскиот систем ќе дозволи да продолжи како што Ние баравме. “ рече Лога пред почетокот на панел дискусијата „Активирајте против насилството кон жените и девојчињата“, организирана од неговата партија, Алијансата за Албанците.

Министерството за правда во четвртокот (7 декември) го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски. Министерството пред два дена соопшти дека оригиналниот документ е испратен преку DHL до Министерството за правда на Република Турција, а скенирана верзија е испратена и до Интерпол.

Барањето за екстрадиција, кое вчера го потпиша министерот Лога, доаѓа по апсењето на Палевски на 5 декември во Турција, по меѓународна потерница издадена еден ден претходно против него за две кривични дела – „разбојништво“ и две убиства на брутален начин.