Дмитриј Медведев, потпретседателот на Советот за безбедност на Русија даде нови контроверзни изјави, реагирајќи откако премиерот на Република Молдавија Дорин Речеан објави дека неколку руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, се на црната листа и не им е дозволено да влезат во земјата.

Поранешниот руски претседател рече дека Република Молдавија веќе не постои ниту како земја, бидејќи беше продадена на Романија.

На црната листа е претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, како и бизнисменот со блиски врски во политичкото опкружување на Русија и Република Молдавија, Игор Цеаика, пренесува NewsMaker.

Во одговорот, Дмитри Медведев изјави дека руските власти „засега“ немаат намера да дојдат во Република Молдавија, која и онака веќе не постои како земја, бидејќи на Романија и е „продадена“ од прозападната влада, на која прилика тој побара од молдавските власти да го почитуваат „суверенитетот на Молдавската република Днестар“, името со кое е означено Придњестровје.

„Мистериозното човечко суштество по име Рекин објави дека ниту претседателот на Русија, ниту руските официјални лица нема да можат да влезат во нивната земја – Молдавија. Како прво, никој нема ни намера да оди таму. Можеби, некогаш, подоцна… Второ, веќе таква земја нема. Локалните лидери ја продадоа на Романија, станувајќи предавници на сопствената земја“, напиша Медведев.

„И нема смисла да се разговара со нив. Нека се разјасни народот со нив. И конечно нека одлучат кои се – Молдавци или Романци“, додаде Медведев, цитиран од NewsMaker.

На крајот од пораката, во постскриптот, Медведев вели: „Очигледно, со споменувањето дека сите „реценијци“ и „сандуси“ мора да го почитуваат суверенитетот на молдавската република Днестар“.

Изјавите на Медведев доаѓаат во позадината на тензичните односи меѓу Кишињев и Русија и во услови кога во недела се одржуваат избори во доминантно проруската полуавтономна област Гагаузија за именување на регионалниот лидер (Башчанул).

Овој изборен контекст ги натера властите на Република Молдавија да го забранат влезот на лидерот на Руската Република Татарстан во земјата на 17 април, дипломатски инцидент кој подоцна резултираше со гестови во огледало во Кишињев и Москва: амбасадорите беа повикани во канцелариите на соодветните министерства за надворешни работи и биле известени за протерувањето на еден член од нивниот дипломатски персонал.

Односите меѓу Русија и Република Молдавија значително се затегнати откако во соседната земја на власт дојде прозападната влада на претседателката Маја Санду, која постојано ја обвинува Москва дека се обидува да ја дестабилизира земјата по инвазијата на Украина.

Песков: Гледаме тенденција Република Молдавија да биде апсорбирана од Романија

Набргу по изјавите на Медведев, и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во петокот зазеде став против Р.

Дмитриј Песков во петокот беше прашан дали Кремљ се согласува со мислењето на Дмитриј Медведев. Раководството на Република Молдавија го уништи нејзиниот јазик и сега се занимава со намалување на сопствениот суверенитет во корист на Романија, изјави портпаролот на Владимир Путин, цитиран од руската агенција ТАСС.

„Тие веќе го уништија нивниот јазик, повеќе не го нарекуваат молдавски јазик. Гледаме тренд на апсорпција од Романија. Гледаме акции насочени кон намерно ограничување на сопствениот суверенитет и така натаму“, рече Песков, посочувајќи дека се согласува со заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев.

Песков, исто така, го обвини раководството на Република Молдавија дека „брзо се движи кон русофобија“. „Очигледно е дека сегашното раководство на Република Молдавија забрзано се движи во насока на русофобија, која веќе многу добро ја знаеме. Во исто време, поради некоја причина, нивната желба, како што мислат, за европска интеграција ја идентификуваат со ширењето на русофобијата. Тие веруваат дека мора да биде апсолутно задолжителен атрибут на европската интеграција да се мрази Русија и каква било проруска манифестација“, коментира Песков.