Откако го загуби своето бебе минатото лето, таа одлучи да го намали ризикот на минимум. Поранешната sвезда во серијата „Костуми со принцот Хари“ веќе го има синот Арчи Харисон, а парот објави дека очекуваат уште едно дете на Денот на заљубените во 2021 година.

Подоцна беше откриено дека станува збор за девојче, сепак, парот се обидува деталите за бременоста да бидат тајни. Британските медиуми, пред се списанието „InTouch“, наведуваат дека војвотката од Сасекс потешко ја поднесува оваа бременост со несоница, бројни мачнини и главоболки, поради што ги откажала сите свои професионални обврски. Претходно, „Vanity Fair“ и „Page Six“ објавија дека и Меган и Хари планираат да одат на „породилно отсуство“, како што се приближуваше крајот на бременоста.

Откако се откажаа од титулата постари членови на кралското семејство, тие се преселија во Калифорнија во март 2020 година и токму ова отстапување им овозможува да ги чуваат тајните информации за бременоста и семејниот живот.