Еден од најбараните криминалци во Мексико и шеф на озлогласениот нарко картел, Хозе Антонио Јепез, попознат како „Ел Маро“, е осуден на 60 години затвор, соопшти синоќа Државното обвинителство.
„Ел Маро“ беше обвинет за организирана кражба на гориво и поттикнување на драстичното зголемување на насилството во централната држава Гуанахуато, пренесува весникот „Торонто Сан“.

Државното обвинителство во Гуанахуато преку Твитер соопшти дека регионалниот суд „’Ел Маро’ и неговите соучесници и сторителите ги прогласи за виновни за киднапирања“.

Тој беше уапсен во 2020 година во голем напад врз мафијата и мексиканските картели, организиран од претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор.

„Ел Маро“ беше на чело на картелот „Санта Роса де Лима“, со седиште во Гуанахуато, кој во последните години интензивно води крвава војна со картелот „Нова генерација на Халиско“, еден од најмоќните и најкрвавите мексикански криминални кланови.