Додека кандидатот за канцелар на нејзината ЦДУ, Армин Лашет, по поразот на изборите укажа на тесната победа на СПД и се изјасни за водење преговори за формирање влада предводена од унионистите, Меркел уште во понеделникот му ја честитала победата на Шолц, соопшти денеска Владата.

Претходно и лидерот на сестринската ЦСУ Марк Шедер му ја честиташе победата на Полц и порача дека СПД има предност да се обиде да формира влада.