Триесет и тригодишниот Аргентинец ги постигна 24. и 25. погодок во сезоната. Така, Меси постави рекорд со 25 или повеќе дадени голови 12 последователни сезони.

Најблизу до достигнувањето на Меси беше фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо, кој играше за Реал Мадрид. Португалецот постигна 25+ голови во 11 од последните 12 сезони во лигата. Тој во сезоната 2018/2019 имаше 21 гол во Серија А.