Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени дека монструозниот оркестратор и извршител на бруталните убиства на 14-годишните Вања Ѓорчевска од Скопје и Панче Жежовски од Велес во моментов го избегнува спроведувањето на законот. Поединецот, идентификуван како организатор и извршител на грозоморниот чин со огнено оружје на 27 ноември околу 10 часот, останува во бегство.

Осомничениот е во бегство со уште едно лице, кое е негов адвокат, вели Спасовски

Спасовски изрази непоколеблива посветеност на правдата, тој ја увери јавноста дека ќе бидат мобилизирани сите расположливи ресурси за брзо апсење на осомничениот. Министерот ја истакна нивната решеност да го изведат овој поединец, окарактеризиран како „чудовиште“, пред лицето на правдата веднаш по неговото приведување.

– Главниот организатор и извршител кој со пиштол на 27 ноември според досегашните утврдени докази некаде околу 10 часот ја усмртил малолетничката исплашен од доказите до кои може да дојде полицијата на веќе започнатата истрага после првата пријава, можам да ветам дека ќе сторам се и јас и институцијата ова лице или ако сакате подобро на овој монструм на кој му ја следиме трагата час поскоро штом стапне на наше тло да биде изведен пред лицето на правдата, кажа Спасовски.

По лицето во бегство ќе биде распишана меѓународна потерница, кое моментално не е во државата според информациите кои се поседуваат.

Извор: Сител