Шестмина обвинети ги држеле заложниците

Утрово шестмина обвинети, држени во заедничка ќелија, како заложници зеле оперативец и надзорен инспектор. Напаѓачите биле во дворот на истражниот притвор, вооружени со манекенски нож, имале и гумена палка и пожарникарска секира. На еден од затворските службеници му ставиле лисици.

Поддржувачи на Исламска Држава

Тие се поддржувачи на меѓународната терористичка организација „Исламска држава“, забранета во Русија, а меѓу нив има и обвинети за случаи на терористички злосторства. Русија беше цел на неколку напади за кои одговорноста ја презеде џихадистичката организација. На 22 март вооружени напаѓачи убија најмалку 144 луѓе во концертна сала надвор од Москва во најсмртоносниот напад на руска територија во последните две децении. Стотици други беа повредени.

Претходеше напад во Москва

Оттогаш, повеќе од 20 лица се уапсени, вклучително и четворицата осомничени напаѓачи, сите од поранешната советска република Таџикистан. ИД ја презеде одговорноста за нападот, но Русија првично се обиде да и го припише на Украина.

Во моментов се водат преговори за ослободување на заложниците.

Напаѓачите бараат транспорт, соопштија органите на редот.

Група вработени во централната управа на Федералната казнена служба (ФСИН) заминува за Ростов на Дон. На местото на несреќата се началникот на главниот оддел на ФСИН во Ростовската област, како и претставници на органите на прогонот и обвинителството.

Ликвидирани се затворениците

Руските медиуми објавија дека нивните безбедносни сили во меѓувреме упаднале во притворниот центар на југот на Русија. Штотуку беше објавено дека тие ги ликвидирале шесте затвореници кои ги држеле двајцата затворски чувари како заложници.

Затворен е центарот во Ростов на Дон

Во центарот на Ростов на Дон, сообраќајот е ограничен на улиците кои водат до центарот за притвор. Министерството за цивилна одбрана и вонредни состојби ги советуваше возачите да одат на заобиколен пат.