Судирите со полицијата ги нарушија протестите за пензиските реформи во Париз во вторникот, иако демонстрациите беа потивки од претходните денови, според АФП.

Луѓе, некои облечени во црно и маскирани, ограбувале бизниси, палеле корпи за отпадоци и фрлале проектили кон полицијата.

Тие биле околу 700.

Немирите беа предизвикани од претседателот Емануел Макрон кој ги протурка плановите за зголемување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години – без одобрение од парламентот.

Реформите се длабоко непопуларни, при што многумина тврдат дека тие несразмерно ќе влијаат на жените и на посиромашните работници, иако владата рече дека се потребни промени за да се направи системот одржлив.

Имаше големи инциденти на полициско насилство.

Вчерашната неволја избувна на булеварот Волтер, познат пат во 11-тиот арондисман на француската престолнина, пред синдикалната поворка.

Полицајците употребија солзавец за да ја „разбијат“ толпата, да дозволат „интервенција на пожарникарите“ и „да го олеснат напредокот“ на остатокот од главно мирната поворка, соопшти седиштето на париската полиција (ПП).

55 лица беа уапсени, а околу 10.000 проверки беа извршени околу демонстрациите, велат властите.

Други инциденти се случија на Плоштадот на нацијата кога полицијата се обиде да ги расчисти демонстрациите околу 19:00 часот.

Камења и шишиња беа фрлани врз полицајците, кои за возврат испукаа бројни канистри со солзавец.

До 20 часот и 30 минути мирот се врати на плоштадот, каде останаа само неколку десетици демонстранти.

Повредена жена била видена како ја згрижуваат службите за итни случаи, забележа новинар на АФП на местото на настанот.

Најмалку уште четворица добија грижа од доброволни „улични медицински лица“. Некои се здобиле со повреди на главата, а еден, кој носел преса, имал полесна повреда на ногата.

Според министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин, 13.000 полицајци – вклучително и 5.500 во Париз – беа мобилизирани на 10-тиот ден од протестите против пензиската реформа, уред кој тој го опиша како „без преседан“.

Извор: Euronews.