Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.514 тестирања, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3, Битола – 1.

Регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово – 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, Гевгелија и Радовиш – по 1.

Не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.514 тестови преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–11, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-46, Авицена-174, Биотек-152, Систина-78, лабораторија Лаор-267, Синлаб-6, Ремедика-0, Плодност–47, Генеа–22, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.063.

Досега во земјата се направени вкупно 872.894 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.673, бројката на оздравени пациенти е 149.961, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 228.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68659, Активни 88

Куманово 8882, Активни 24

Прилеп 8327, Активни 18

Тетово 7248, Активни 22

Битола 6306, Активни 8

Велес 5473, Активни 5

Гостивар 5181, Активни 7

Кавадарци 5154, Активни 1

Охрид 5019, Активни 17

Штип 4961, Активни 1

Струмица 4119, Активни 6

Струга 2981, Активни 0

Кочани 2792, Активни 1

Кичево 2596, Активни 16

Гевгелија 2195, Активни 0

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1524, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 4

Радовиш 1161, Активни 0

Берово 1029, Активни 0

Делчево 973, Активни 0

Дебар 942, Активни 1

Виница 886, Активни 2

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 2

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 3

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0