Андреас Бреме почина во текот на ноќта во Минхен, на 64-годишна возраст, најверојатно од срцев удар.

Бреме беше важен член на генерацијата која на Германците им ја донесе титулата на Светското првенство во Италија во 1990 година и токму тој го постигна пеналот за победа во финалето во Рим против Аргентина на Марадона со 1-0.