Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 871, Битола – 177, Прилеп – 119, Куманово – 86, Охрид – 60, Кавадарци и Велес – по 53, Кичево – 46, Штип – 40, Струмица – 38, Тетово – 37, Гевгелија – 28, Гостивар – 27, Неготино – 24, Радовиш – 23, Струга и Ресен – по 22, Кочани – 21, Крушево – 20, Валандово – 15, Делчево – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 10, Богданци – 9, Пробиштип – 8, Берово – 6, Македонски Брод – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Кратово и Демир Капија – по 3, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.865), регистрирани се 207 реинфекции.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од: Скопје – 477, Битола – 52, Прилеп – 40, Кавадарци – 30, Велес – 22, Охрид – 19, Куманово – 18, Гевгелија – 16, Штип, Тетово и Кочани – по 14, Струмица – 9, Радовиш – 8, Валандово – 7, Кичево и Ресен – по 6, Неготино – 5, Гостивар, Крива Паланка и Свети Николе – по 4, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 3, Струга, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Дебар и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.173 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-110, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-25, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–194, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-322, Биотек-338, Систина-136, лабораторија Лаор-214, Синлаб-67, Ремедика-19, Плодност-108, Генеа-38, Никоб Лаб-681, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-16, Ројал Медика–25, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–34, Жан Митрев Струмица–25, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.814.

Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати е 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 107541, Активни 8192

Куманово 13592, Активни 431

Тетово 11620, Активни 184

Прилеп 11631, Активни 800

Битола 10716, Активни 1383

Гостивар 8253, Активни 164

Кавадарци 7865, Активни 393

Велес 7764, Активни 234

Охрид 7287, Активни 488

Штип 7018, Активни 248

Струмица 6550, Активни 244

Кичево 4504, Активни 172

Кочани 4250, Активни 129

Струга 4060, Активни 121

Гевгелија 3195, Активни 231

Неготино 2768, Активни 114

Свети Николе 2214, Активни 56

Крива Паланка 2041, Активни 78

Ресен 2020, Активни 131

Радовиш 1955, Активни 135

Делчево 1545, Активни 70

Берово 1516, Активни 33

Дебар 1471, Активни 12

Виница 1207, Активни 28

Пробиштип 1193, Активни 48

Валандово 1166, Активни 121

Кратово 805, Активни 16

Богданци 738, Активни 52

Крушево 720, Активни 115

Демир Хисар 679, Активни 36

Македонски Брод 578, Активни 31

Демир Капија 449, Активни 14

Македонска Каменица 444, Активни 16

Пехчево 375, Активни 16

Дојран 190, Активни 9

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство