Направени се 4.572 тестирања, а регистрирани се 266 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 120, Битола – 25, Прилеп – 22, Охрид – 20, Куманово и Кавадарци – 11, Ресен – 8, Струмица – 7, Тетово – 6, Кочани и Струга – по 5, Гевгелија и Валандово – по 4, Велес и Радовиш – по 3, Крива Паланка и Македонски Брод – по 2, Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Виница, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 717 оздравени пациенти од: Скопје – 330, Битола – 53, Прилеп – 48, Кавадарци – 43, Велес – 40, Делчево – 25, Штип – 21, Кичево – 15, Гевгелија – 14, Крива Паланка – 13, Охрид и Свети Николе – по 12, Куманово – 10, Неготино и Македонска Каменица – по 9, Кочани – 8, Ресен, Тетово, Радовиш и Берово – по 6, Струмица, Валандово, Виница и Крушево – по 5, Струга и Богданци – по 4, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Струмица (56г и 76г) и Куманово (63г и 75г) и по едно починато лице од Скопје (82г), Прилеп (83г), Битола (47г) и Штип (83г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 7 лица, починати во период од 27.11-24.12.2021 година. Починатите лица се од Гостивар (2), Скопје (1), Охрид (1), Струга (1), Тетово (1) и Кавадарци (1). Починатите лица се на возраст од 57г до 82г. Од пријавените, 5 лица се починати во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.572 тестови преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-111, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–186, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-252, Биотек-212, Систина-74, лабораторија Лаор-315, Синлаб-43, Ремедика-19, Плодност–75, Генеа-11, Никоб лаб-574, ВФВ Медикал-105, Ели Медика-111, Ројал Медика–50, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–22, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.751.

Досега во земјата се направени вкупно 1.570.171 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.932, бројот на оздравени пациенти е 210.319, на починати е 7.894, а бројот на активни случаи изнесува 4.719.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 97899, Активни 2375
Куманово 13095, Активни 107
Тетово 11414, Активни 77
Прилеп 10716, Активни 338
Битола 9160, Активни 344
Гостивар 8078, Активни 18
Велес 7481, Активни 127
Кавадарци 7360, Активни 191
Охрид 6754, Активни 233
Штип 6725, Активни 80
Струмица 6264, Активни 130
Кичево 4306, Активни 65
Кочани 4094, Активни 47
Струга 3926, Активни 22
Гевгелија 2901, Активни 81
Неготино 2626, Активни 30
Свети Николе 2151, Активни 30
Крива Паланка 1953, Активни 47
Ресен 1850, Активни 85
Радовиш 1808, Активни 42
Берово 1477, Активни 9
Делчево 1463, Активни 31
Дебар 1457, Активни 1
Виница 1178, Активни 16
Пробиштип 1141, Активни 15
Валандово 1028, Активни 63
Кратово 789, Активни 10
Богданци 677, Активни 27
Демир Хисар 639, Активни 27
Крушево 606, Активни 16
Македонски Брод 524, Активни 17
Демир Капија 433, Активни 5
Македонска Каменица 429, Активни 11
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 173, Активни 1