По градови, најмногу новозаразени се регистрирани во Скопје – 604, Куманово – 80, Битола – 72, Велес – 62, Охрид – 60, Кавадарци и Штип – по 44, Прилеп – 43, Гостивар – 40, Гевгелија – 38, Тетово – 29, Струмица – 28, Неготино – 23, Струга – 20, Кочани – 19, Кичево – 18, Радовиш и Берово – по 10, Свети Николе и Крива Паланка – по 9, Ресен, Виница и Богданци – по 7, Делчево, Валандово и Крушево – по 6, Демир Капија – 5, Пробиштип, Кратово и Пехчево – по 4, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Регистрирани се 514 оздравени пациенти од:

Скопје – 267, Прилеп – 35, Куманово – 31, Велес – 26, Битола – 18, Кавадарци – 16, Гостивар и Струмица – по 14, Тетово и Кочани – по 13, Валандово – 12, Неготино – 11, Гевгелија – 9, Штип и Ресен – по 8, Демир Капија – 4, Свети Николе, Пробиштип и Виница – по 3, Берово – 2, Кичево, Кратово, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 16 пациенти од Скопје (89г,87г,82г,79г,76г,72г,70г,69г,69г,68г,68г,65г,64г,62,57,54), 4 пациенти од Битола (78г,68г,65г,63г), 3 пациенти од Струмица (80г,64г,62г), по 2 пациенти од Кочани (71г,62г) и Прилеп (84г,69г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (53г), Тетово (69г), Гостивар (79г), Кавадарци (74г), Велес (82г), Гевгелија (34г), Крива Паланка (71г) и Демир Капија (85г). Од пријавените, 35 лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 4.738 тестови преку: ИЈЗ-889, ЦЈЗ Скопје-120, ЦЈЗ Битола-102, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–90, Жан Митрев (Филип Втори)-248, Авицена-366, Биотек-431, Систина-305, лабораторија Лаор–429, Синлаб-160, Ремедика-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1520.

Досега во земјата се направени вкупно 612.694 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.230, бројката на оздравени пациенти е 104.345, на починати е 3.642, а бројот на активни случаи изнесува 18.243.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 56403, активни 9159

Прилеп 6846, активни 1030

Куманово 6625, активни 780

Тетово 6198, активни 558

Гостивар 4436, активни 458

Кавадарци 4338, активни 722

Велес 4336, активни 659

Битола 4235, активни 636

Штип 4171, активни 413

Охрид 4025, активни 707

Струмица 3180, активни 314

Струга 2633, активни 198

Кочани 2189, активни 225

Кичево 1957, активни 153

Неготино 1875, активни 432

Гевгелија 1765, активни 384

Свети Николе 1243, активни 111

Крива Паланка 1046, активни 113

Ресен 976, активни 151

Радовиш 877, активни 111

Дебар 835, активни 40

Делчево 834, активни 98

Берово 811, активни 114

Пробиштип 672, активни 92

Виница 587, активни 54

Валандово 493, активни 76

Крушево 430, активни 138

Богданци 397, активни 79

Демир Капија 347, активни 80

Кратово 326, активни 31

Демир Хисар 322, активни 48

Македонски Брод 292, активни 37

Пехчево 224, активни 28

Македонска Каменица 198, активни 5

Дојран 108, активни 9