Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 649 тестови, а регистрирани се 37 нови случаи со КОВИД-19 и 33 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од 37 новозаболени од Скопје се 27, Штип – 2, Куманово, Битола, Прилеп, Охрид, Струмица, Делчево, Берово и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (37), регистрирани се 11 реинфекции.

Од 33 оздравени пациенти од Скопје се 25, Прилеп и Кавадарци – по 3, Охрид – 2.

Направени се 649 тестови: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-33, Жан Митрев (Филип Втори)-3, Авицена-12, Биотек-23, Систина-7, лабораторија Лаор-3, Синлаб-1, Ремедика-7, Плодност-1, Генеа-4, Никоб Лаб-10, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-3, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 351.

Досега во земјата се направени вкупно 2.181.271 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.964, бројот на оздравени пациенти е 334.162, на починати е 9.561, а бројот на активни случаи изнесува 241.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162199, Активни   177
Куманово    18245, Активни    3
Битола      17984, Активни    14
Прилеп      15550, Активни    20
Тетово      14475, Активни    1
Кавадарци   12095, Активни    2
Велес 10812, Активни    1
Охрид 10321, Активни    2
Гостивар    10279, Активни    4
Струмица    8784, Активни     3
Штип  8770, Активни     5
Кичево      6075, Активни     0
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4150, Активни     3
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2836, Активни     0
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2184, Активни     1
Берово      1876, Активни     1
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1133, Активни     2
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0.