Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот ќе има појава на слаб дожд. Максималната температура ќе достигне до 14 степени.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд кои на места ќе бидат пообилни и поројни. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. За време навикендов ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец од над 60 километри на час, што ќе услови повисоки температури. Во вторник под влијание на студен бран ќе дува засилен северен ветер, ќе има значително намалување на температурите и повремен снег и на повисоките места.