Забелешките на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на унгарскиот закон со кој се планираат нови ограничувања на правата на ЛГБТ заедницата се срамни и се темелат на лажни изјави, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан

-Неодамна усвоениот унгарски закон ги штити правата на децата, ги гарантира правата на родителите и не се однесува на правата на сексуална ориентација на лицата над 18 години, па затоа не содржи никакви дискриминаторски елементи, се наведува во изјавата на Орбан .

Унгарската агенција МТИ ја пренесе изјавата на Орбан дека изјавата на претседателката на ЕК е срамна бидејќи унгарскиот предлог-закон се заснова на членот 14 (3) од Повелбата за основните права на Европската унија.

-Претседателката на ЕК објавува пристрасно политичко мислење без претходно непристрасно истражување, рече Орбан.

Унгарскиот парламент неодамна донесе измени и дополнувања на повеќе закони со кои се забранува прикажување и унапредување на родовиот идентитет, освен полот при раѓање, промена на полот и хомосексуалноста на лица под 18-годишна возраст.

Тринаесет земји-членки на ЕУ, претежно западни, вчера ја осудија Унгарија за измените и ја повикаа Европската комисија да ги искористи сите расположливи средства за да обезбеди усогласеност со европското законодавство.

Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска, исто така, го критикуваше новиот закон.

-Мислам дека овој закон е погрешен и е некомпатибилен со моите идеи, рече канцеларката во Долниот дом на германскиот Парламент.