Според CoinDesk, биткоинот изгубил над 13 проценти од својата вредност, падна на 38.585,86 УСД во трговијата околу 12:54 часот Источно време, известува CBNC. Тоа е најниско ниво од 9 февруари, кога последен пат се тргуваше по цена пониска од 40.000 УСД.

Продажбата беше поттикната од негативните вести минатата недела, кога извршниот директор на Тесла, Елон Маск објави дека компанијата го прекинала купувањето на своите возила со биткоин, повикувајќи се на еколошка загриженост во врска со процесот на рударство преку компјутер што троши огромна количина електрична енергија.

Коментарите на Маск доведоа до фактот дека над 300 милијарди долари беа избришани од целиот пазар на криптовалути тој ден. Најавата за суспендирање на плаќањата со биткоин следеше само три месеци откако „Тесла“ откри дека купил биткоини во вредност од 1,5 милијарди долари и дека ќе започне да ја прифаќа оваа валута како платежно средство.

И покрај последниот пад, биткоинот е сè уште во минус за повеќе од 40 проценти од почетокот на годината до денес, додека во последните 12 месеци тој доби 320 проценти.

И другите криптовалути паднаа синоќа. Етер, дигиталната валута што управува со блок-синџирот Ethereum, потона скоро 15 проценти до 3.001,70 американски долари синоќа во 1:15 часот по источно време.