Папата Франциск (86) мора да оди на итна операција. Ватикан објави дека на папата попладнево ќе му биде извршена операција на абдоменот во римската болница Гемели, пренесува „Ројтерс“.

Тие додадоа дека неговиот медицински тим во последните денови одлучил дека е неопходна операција и дека се очекува тој да остане во болница неколку дена за да закрепне.

Ватикан соопшти дека операцијата на абдоминалниот ѕид ќе се изврши под општа анестезија.

Папата Франциск ќе биде однесен во болница по неделната аудиенција во Ватикан, а за време на настанот не ја спомена планираната операција. Во вторникот тој поминал 40 минути на преглед во болницата Гемели.

Папата, кој ја одбележа 10-годишнината од неговиот понтификат во март, често користи инвалидска количка или бастун за да оди поради болки во коленото.

Во јули 2021 година, дел од дебелото црево му беше отстранет при операција поради дивертикулитис.

Папата минатата година изјави дека не сака да го оперира коленото бидејќи општата анестезија за операција на дебелото црево предизвикала непријатни несакани ефекти.