МВР денеска информира дека во 09.15 часот во реонот на селото Лојане, пронашле пет лица мигранти, бил извршен преглед на теренот и биле пронајдени еден пиштол „Зораки“ со една рамка со четири куршуми, два ножа, два мобилни телефони и полначи за мобилни телефони.

Мигрантите и предметите, стои во соопштението од МВР, биле предадени на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.