Почина актерот Рајан О’Нил, објави TMZ. Имаше 82 години. Веста за смртта ја соопшти неговиот син Патрик.

„Ова е најтешкото нешто што некогаш сум морал да го кажам, но еве сме. Татко ми почина денеска мирно, со неговиот љубезен тим кој го поддржуваше и го сакаше, како што тој би сакал нас“, рече тој.

Рајан се прослави со улогата во драмата Love Story, која му донесе номинација за Оскар. Глумеше и во комедите Зошто татко ти те остава на мира?, Месечина од хартија, Кино за грош. Тој, исто така, одигра значајни улоги во филмовите Бери Линдон, Недостижниот мост, Приказната на Оливер (продолжение на Љубовната приказна) и Возачот.

На крајот на 1970-тите, тој доживеа пад во кариерата и се помалку се појавуваше во филмовите.

Рајан О’Нил и неговата колешка Али МекГро добија ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд пред две години. “

Кој би помислил дека ќе завршам со ѕвезда на Булеварот на славните? Па, тоа е прилично добро”, рече тогаш актерот.

Филмот Љубовна приказна стана културен феномен, номиниран е за седум Оскари и освои еден – за најдобра оригинална партитура.

Голем хит на своето време, трогателната филмска љубовна приказна ги направи своите херои ѕвезди преку ноќ.

Приказната раскажува за љубовта помеѓу Џени, духовита, шармантна и паметна студентка по музика, и Оливер, студент по право и наследник на богато, угледно семејство, и за искушенијата низ кои љубовта морала да помине до нејзиниот трагичен крај кога Џени умира од леукемија.

Во 2012 година, Рајан О’Нил откри дека има рак на простата.

“Неодамна ми беше дијагностициран рак во стадиум 4. Иако бев шокиран од оваа информација, сметам дека имам среќа што ракот е рано откриен и според моите лекари, прогнозата е многу позитивна. Им благодарам на моето семејство и на пријателите што беа покрај моите страна“, рече тој во тоа време.

Актерот ја победи и леукемијата, но подоцна лекарите се посомневале дека болеста се вратила.

“Имам волја и желба да се борам против сите овие работи, но дури и да умрам, барем конечно ќе бидам со мојата девојка. Таа не се плашеше од смртта, па нема да се плашам ниту јас”, рече О’Нил. во 2017 година, мислејќи на неговата покојна партнерка Фара Фосет која почина од рак на црниот дроб.