Во Скопје – 458, Битола – 96, Куманово – 82, Прилеп – 54, Велес – 47, Тетово – 44, Кавадарци – 36, Гостивар – 33, Штип – 32, Кочани – 28, Кичево – 27, Охрид – 25, Струмица – 22, Валандово – 18, Неготино и Гевгелија – по 17, Струга – 15, Радовиш – 13, Ресен – 10, Берово и Пробиштип – по 7, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница– по 6, Демир Капија, Демир Хисар и Кратово – по 3, Крушево, Богданци и Пехчево – по 2, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:

Скопје – 574, Куманово – 69, Велес – 67, Битола – 64, Прилеп – 60, Тетово – 45, Кавадарци – 38, Штип – 35, Струмица – 30, Гостивар – 27, Кочани – 16, Неготино и Гевгелија – по 15, Радовиш – 12, Ресен – 11, Кичево и Пробиштип – по 10, Крива Паланка и Виница – по 8, Берово – 7, Демир Капија – 6, Дебар и Валандово – по 4, Свети Николе – 3, Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран – по 2, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г). Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите се починати во болнички услови.

Направени се 4.045 тестови преку: ИЈЗ-573, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-112, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-6, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–10, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–3, МАНУ-161, Жан Митрев (Филип Втори)-166, Авицена-267, Биотек-303, Систина-230, лабораторија Лаор-266, Синлаб – 75, Ремедика-55, Плодност – 95, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.633.

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 63788, активни 9196

Куманово 7749, активни 1222

Прилеп 7686, активни 1026

Тетово 6751, активни 663

Битола 5424, активни 1234

Велес 5057, активни 775

Гостивар 4894, активни 500

Кавадарци 4880, активни 587

Штип 4611, активни 449

Охрид 4575, активни 770

Струмица 3657, активни 518

Струга 2823, активни 242

Кочани 2501, активни 300

Кичево 2261, активни 296

Неготино 2075, активни 269

Гевгелија 2051, активни 372

Свети Николе 1381, активни 132

Крива Паланка 1149, активни 88

Ресен 1145, активни 232

Радовиш 1013, активни 144

Берово 946, активни 103

Делчево 901, активни 86

Дебар 890, активни 55

Пробиштип 741, активни 65

Виница 697, активни 100

Валандово 605, активни 97

Крушево 451, активни 117

Богданци 448, активни 69

Демир Капија 389, активни 54

Демир Хисар 350, активни 50

Кратово 346, активни 24

Македонски Брод 337, активни 41

Пехчево 243, активни 20

Македонска Каменица 217, активни 8

Дојран 130, активни 23

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид 19 ,починале 27 заболени
17:08

Фото: Украден е најголемиот зајак на светот
17:03

Почна судењето на екстремно десничарските терористи во Германија, планирале напади на џамии
16:57

Првиот човек на ООН предлага данок за компаниите што се збогатиле за време на пандемијата
16:43