Од новите случаи 143 се од Скопје, 30 од Куманово, Битола 18, Велес – 16, Струмица – 15, Прилеп – 14, Штип и Охрид – по 9, Тетово и Ресен – по 8, Кочани и Гевгелија – по 6, Кавадарци и Виница – по 5, Гостивар и Кичево – по 4, Свети Николе и Струга – по 3, Берово и Пробиштип – по 2, Делчево, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 557 оздравени пациенти од: Скопје – 275, Битола– 52, Куманово – 49, Велес – 28, Прилеп – 25, Тетово– 21, Гостивар и Кочани – по 19, Струмица – 13, Свети Николе – 12, Кичево – 8, Гевгелија и Валандово – по 6, Пробиштип – 5, Берово– 4, Богданци и Кратово – по 3, Македонски Брод – 2, Струга, Неготино, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 8 од Скопје (51г, 68г, 70г, 72г, 72г, 79г, 81г и 88г), 5 од Битола (70г, 73г, 73г, 74г, 81г ), по 2 починати лица од Куманово (65г и 75г), Струмица (65г и 82г) и Крива Паланка (65г и 75г), по едно лице од Тетово (80г), Велес (74г), Кавадарци (64г), Струга (72г), Кочани (80г), Свети Николе (70г), Дебар (73г) и Демир Хисар (91г). Од нив 26 пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент во домашни услови.

Направени се 2.362 тестови преку: ИЈЗ-395, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 1, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 9, Институт за микробиологија – 156, МАНУ – 74, Жан Митрев (Филип Втори) – 100, Авицена -183, Биотек – 481, Систина – 179, лабораторија Лаор – 275, Синлаб – 15, Ремедика – 39, Плодност – 58, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 283.

Досега во земјата се направени вкупно 709.457 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.588, бројката на оздравени пациенти е 129.053, на починати е 4.677, а бројот на активни случаи изнесува 16.858.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 66578, активни 7597
Куманово 8368, активни 1159
Прилеп 8093, активни 861
Тетово 7036, активни 609
Битола 6035, активни 1144
Велес 5338, активни 602
Гостивар 5078, активни 403
Кавадарци 5068, активни 407
Штип 4852, активни 449
Охрид 4845, активни 533
Струмица 3939, активни 550
Струга 2911, активни 170
Кочани 2677, активни 271
Кичево 2421, активни 290
Гевгелија 2159, активни 294
Неготино 2132, активни 198
Свети Николе 1467, активни 135
Крива Паланка 1199, активни 78
Ресен 1199, активни 213
Радовиш 1075, активни 133
Берово 1000, активни 64
Делчево 942, активни 95
Дебар 927, активни 48
Виница 784, активни 116
Пробиштип 767, активни 32
Валандово 653, активни 70
Богданци 483, активни 67
Крушево 469, активни 91
Демир Капија 392, активни 30
Демир Хисар 376, активни 61
Кратово 354, активни 14
Македонски Брод 352, активни 26
Пехчево 259, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 14
Дојран 132, активни 13.