Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.628 тестирањe, а регистрирани се 299 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 209, Куманово – 14, Гостивар и Кавадарци – по 10, Струмица – 9, Тетово – 8, Дебар – 7, Прилеп и Велес – по 5, Охрид и Кичево – по 4, Струга и Кратово – по 3, Битола и Радовиш – по 2, Штип, Кочани, Неготини и Берово – по 1.

Регистрирани сe 545 оздравени пациенти од: Скопје – 155, Тетово – 118, Гостивар – 113, Струмица – 29, Кичево – 26, Куманово – 19, Кавадарци, Велес и Свети Николе – по 9, Прилеп – 8, Битола и Валандово – по 7, Штип – 6, Берово и Гевгелија – по 5, Кочани и Ресен – по 4, Дебар, Радовиш, Крушево и Македонски Брод – по 2, Кратово, Неготино, Виница и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 5 починати лица од Гостивар (61г,61г,64г,81г и 82г), по 4 починати лица од Скопје (34г,57г,68г и 70г), Тетово (49г,56г,75г и 85г) и Кичево (55г,66г,72г и 72г), 3 починати лица од Струга (73г, 76г и 82г), по 2 починати лица од Куманово (50г и 70г), Прилеп (32г и 75г) и Штип (72г и 87г), и по едно починато лице од Струмица (54г), Гевгелија (50г), Кочани (64г), Радовиш (62г), Охрид (77г) и Делчево (72г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.628 тестови преку: ИЈЗ-19, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово –1, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-134, Биотек-163, Систина-124, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -5, Никоб лаб-432, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-70, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.517.

Досега во земјата се направени вкупно 1.152.327 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.624, бројката на оздравени пациенти е 155.646, на починати е 5.901, а бројот на активни случаи изнесува 14.077.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 75689, Активни 5392

Куманово 10162, Активни 892

Прилеп 8631, Активни 239

Тетово 10210, Активни 2016

Битола 6687, Активни 258

Велес 5748, Активни 214

Гостивар 7557, Активни 1221

Кавадарци 5441, Активни 195

Охрид 5494, Активни 423

Штип 5229, Активни 184

Струмица 5126, Активни 693

Струга 3546, Активни 518

Кочани 2977, Активни 120

Кичево 3548, Активни 616

Гевгелија 2288, Активни 75

Неготино 2232, Активни 42

Свети Николе 1668, Активни 102

Ресен 1387, Активни 118

Крива Паланка 1265, Активни 30

Радовиш 1319, Активни 111

Берово 1119, Активни 28

Делчево 1034, Активни 48

Дебар 1319, Активни 234

Виница 951, Активни 40

Пробиштип 833, Активни 42

Валандово 738, Активни 30

Богданци 522, Активни 28

Крушево 513, Активни 21

Демир Хисар 411, Активни 10

Демир Капија 401, Активни 3

Кратово 454, Активни 59

Македонски Брод 432, Активни 54

Пехчево 293, Активни 5

Македонска Каменица 265, Активни 15

Дојран 135, Активни 1