Направени се 3.814 тестирања, а регистриран е 301 нов случај на КОВИД-19:
Скопје – 147, Прилеп – 21, Кавадарци – 14, Ресен – 13, Охрид – 11, Битола – 10, Делчево и Валандаво – по 9, Штип – 8, Велес и Гевгелија – по 7, Куманово и Струмица – по 6, Кичево – 5, Неготино, Кратово и Богданци – по 4, Крива Паланка , Радовиш и Виница – по 3, Пробиштип и Македонски Брод – по 2, Берово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 192 оздравени пациенти од: Скопје – 119, Битола – 12, Кавадарци – 10, Охрид и Кочани – по 9, Велес и Гевгелија – по 6, Неготино – 5, Куманово и Ресен – по 3, Струга и Демир Хисар – по 2, Тетово, Прилеп , Свети Николе , Кратово, Богданци и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Битола (79г и 90г) и по едно починато лице од Скопје (73г), Штип (35г), Охрид (90г), Крива Паланка (91г) и Делчево (64г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.814 тестови преку: ИЈЗ-252, ЦЈЗ Скопје-44, ЦЈЗ Битола-88, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-95, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-264, Биотек-168, Систина-78, лабораторија Лаор-224, Синлаб-42, Ремедика-13, Плодност–38, Генеа-10, Никоб лаб-685, ВФВ Медикал-66, Ели Медика-84, Ројал Медика–61, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–26, Нова Лаб Дијагностика–4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.232.

Досега во земјата се направени вкупно 1.519.050 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.095, бројот на оздравени пациенти е 207.755, на починати е 7.801, а бројот на активни случаи изнесува 5.539.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 96907, Активни 2632
Куманово 13051, Активни 155
Тетово 11393, Активни 85
Прилеп 10588, Активни 380
Битола 9050, Активни 429
Гостивар 8082, Активни 20
Велес 7433, Активни 169
Кавадарци 7289, Активни 265
Штип 6694, Активни 112
Охрид 6661, Активни 228
Струмица 6218, Активни 135
Кичево 4288, Активни 80
Кочани 4077, Активни 67
Струга 3917, Активни 26
Гевгелија 2876, Активни 97
Неготино 2613, Активни 50
Свети Николе 2149, Активни 50
Крива Паланка 1939, Активни 62
Ресен 1804, Активни 61
Радовиш 1789, Активни 55
Берово 1473, Активни 33
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1454, Активни 79
Виница 1172, Активни 18
Пробиштип 1135, Активни 24
Валандово 1003, Активни 66
Кратово 789, Активни 21
Богданци 667, Активни 34
Демир Хисар 629, Активни 28
Крушево 601, Активни 25
Македонски Брод 518, Активни 19
Македонска Каменица 427, Активни 25
Демир Капија 426, Активни 0
Пехчево 355, Активни 5
Дојран 172, Активни 4.