Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19:
• Скопје – 180
• Куманово – 32
• Кавадарци – 20
• Битола – 18
• Кочани – 17
• Прилеп и Велес – по 16
• Кичево – 14
• Тетово, Охрид и Штип – по 11
• Гевгелија и Крива Паланка – по 7
• Кратово – 6
• Радовиш и Валандово – по 4
• Ресен и Пробиштип – по 3
• Гостивар, Струмица, Делчево и Виница – по 2
• Неготино, Дебар, Берово и Демир Капија – по 1

Регистрирани сe 339 оздравени пациенти од:
• Скопје – 195
• Тетово – 16
• Велес и Струмица – по 14
• Кавадарци и Радовиш – по 11
• Кочани и Прилеп – по 9
• Кичево – 8
• Гостивар – 7
• Штип и Свети Николе – по 6
• Ресен и Неготино – по 5
• Битола – 4
• Гевгелија, Берово и Македонски Брод – по 3
• Куманово, Валандово и Пробиштип – по 2
• Виница, Дебар, Богданци и Пехчево – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица: 8 починати лица од Скопје (98г, 82г, 79г, 79г, 79г, 74г, 69г и 69г), 2 починати лица од Кочани (89г и 82г) и по едно починато лице од Гостивар (80г), Тетово (46г), Велес (78г), Радовиш (68г), Штип (66г), Битола (86г) и Валандово (85г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КовидД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 лица, со датум на смрт во период од 12.09.2021 до 22.09.2021 година. Овие починати лица се: 2 од Скопје и едно починато лице од Гостивар. Починатите се на возраст од 67-93 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 2 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.274.003 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.551 бројката на оздравени пациенти е 170.734, на починати е 6.577, а бројот на активни случаи изнесува 12.240